Nieodłącznym skutkiem przeprowadzonego remontu jest mniejsza lub większa ilość gruzu, w zależności od tego na ile szeroki był zakres prowadzonych prac. Należy pamiętać o tym, iż tego typu odpady nie są zaliczane do komunalnych, a zatem pod żadnym pozorem nie można wyrzucić ich do zwykłego kosza na śmieci. Zarówno beton, jak i płyty kartonowo-gipsowe, ceramika, styropian czy folie malarskie muszą zostać umieszczone w specjalnym kontenerze lub workach. Niezbędne będzie także skorzystanie z usług firmy oferującej wywóz gruzu. Działając w taki sposób mamy pewność, że postępujemy w sposób legalny, a jednocześnie nie szkodzimy środowisku.

Najważniejsze informacje na temat wywozu gruzu

Podczas remontowania pomieszczeń zazwyczaj mamy do czynienia zarówno z czystym gruzem, jak i zmieszanymi odpadami budowlanymi. Różnica między tymi materiałami jest spora, nie tylko w kontekście ceny wywozu, ale również możliwości wykorzystania. Czysty gruz składa się z takich elementów jak cegły, beton i ceramika. Jest to bardzo cenny materiał, który znajduje zastosowanie np. jako wylewka lub materiał pod fundamenty tarasu.

Wywóz gruzu, który jest kwalifikowany jako czysty będzie wiązać się także z mniejszymi kosztami. Z tego względu, niektóre osoby segregują odpady. Oczywiście jeśli jest ich naprawdę dużo, może się okazać, iż musimy poświęcić na to zbyt wiele czasu i jest to dla nas nieopłacalne. Zmieszane odpady budowlane muszą zostać wywiezione innym kontenerem niż czysty gruz. Zawierają one bowiem takie elementy jak szkło, folie malarskie, drewno czy złom. Trzeba jednocześnie przygotować się na większe koszty wywozu, ze względu na konieczność późniejszej segregacji. Tak czy inaczej, zamawiając kontener możemy liczyć na to, iż pozbędziemy się wszystkich niechcianych odpadów po remoncie, jednocześnie nie przyczyniając się do zanieczyszczenia środowiska.

Dlaczego warto zamówić kontener na gruz?

Jedną z największych zalet wynikających z zamówienia kontenera jest możliwość dopasowania jego wielkości, a także czasu wynajmu i wywiezienia, do swoich potrzeb. Firmy oferujące wywóz odpadów dostarczą go pod wskazane miejsce, dzięki czemu można będzie łatwo poradzić sobie z wrzucaniem do niego śmieci. Kolejną korzyścią jest możliwość szybkiej wymiany kontenera na pusty, gdy tylko zapełnimy wcześniejszy. Warto zaznaczyć, iż zlecając wywóz profesjonalnej firmie, gruz zostanie poddany procesowi recyklingu, co niesie ze sobą wiele korzyści dla środowiska. Przede wszystkim zmniejsza się zapotrzebowanie na wydobywane surowce, a oprócz tego wpływa się na obniżenie kosztów materiałów.

Korzystając z usług firm oferujących wywóz gruzu lub samodzielnie wywożąc śmieci we wskazane miejsca mamy pewność, że część z nich zostanie ponownie wykorzystana. Pozostałe zostaną z kolei składowane w bezpieczny sposób, w odpowiednich punktach, nie szkodząc środowisku.